RAYLI ULAŞIMDA AKTARMAYA SON

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN 1,5 YIL ÖNCE YOLCULU SEFERLERE AÇILAN ANCAK ARABAYATAĞI İSTASYONUNDA AKTARMALI OLARAK GERÇEKLEŞEN BURSARAY KESTEL HATTI, SİNYALİZASYON VE ENTEGRASYON SİSTEMİNİN TAMAMLANMASININ ARDINDAN AKTARMASIZ SEFERLERE BAŞLADI.
- KESTEL – ÜNİVERSİTE ARASINDA ARTIK AKTARMASIZ OLARAK YOLCULUK YAPILABİLİRKEN, KESTEL’DEN EMEK İSTİKAMETİNE GİDECEK VATANDAŞLAR İSE ARABAYAĞI YA DA ACEMLER İSTASYONUNDA AKTARMA YAPABİLECEK. YOLCU YOĞUNLUĞUNA GÖRE İLERLEYEN SÜREÇTE KESTEL – EMEK ARASINDA DA AKTARMASIZ SEFERLERİN BAŞLAMASI GÜNDEME GELECEK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YAKLAŞIK 31 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ KESTEL – ÜNİVERSİTE HATTININ TÜRKİYE’NİN EN UZUN HATTI OLDUĞUNU BELİRTEREK, “DÜNYA GENELİNDE RAYLI SİSTEM HATLARI 17-18 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA. BU MESAFEYİ AŞAN HATLARDA AKTARMA YAPILIYOR. KESTEL ÜNİVERSİTE HATTI DÜNYANIN EN UZUN HATLARINDAN BİRİ KONUMUNDA” DEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1,5 yıl önce yolculu seferlere açılan ancak Arabayatağı istasyonunda aktarmalı olarak gerçekleşen Bursaray Kestel hattı, sinyalizasyon ve entegrasyon sisteminin tamamlanmasının ardından aktarmasız seferlere başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 31 kilometre uzunluğundaki Kestel – Üniversite hattının Türkiye’nin en uzun hattı olduğunu belirterek, “Dünya genelinde raylı sistem hatları 17-18 kilometre uzunluğunda. Bu mesafeyi aşan hatlarda aktarma yapılıyor. Kestel Üniversite hattı dünyanın en uzun hatlarından biri konumunda” dedi.

Bursa’da ulaşımı sorun olmaktan çıkarmak amacıyla yatırım bütçenin yüzde 70’ine yakınını ulaşım projelerine ayıran Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan T2 tramvay hattında inşaat çalışmalarını başlatırken, diğer taraftan da mevcut Bursaray hatlarında da her geçen gün iyileştirmeler yapıyor. Kesintisiz ve konforlu ulaşımın kentin doğu yakası ile buluşturulması amacıyla hayata geçirilen ve 2014 yılının Haziran ayında yolculu seferlere başlayan Bursaray Kestel hattında önemli bir engel aşılmış oldu. Yaklaşım 8 kilometrelik 7 duraklı Bursaray Kestel hattında ulaşım Arabayatağı İstasyonunda yapılan aktarma ile sağlanıyordu. Tamamlanan sinyalizasyon ve entegrasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından artık bu hatta da kesintisiz ulaşım başlamış oldu. Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

Aktarmasız en uzun hat
Her geçen gün artan araç sayısına bağlı olarak kent merkezindeki trafik sorunun ancak toplu ulaşım ve raylı sistem yatırımlarıyla çözülebileceğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu nedenle raylı sistem yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüklerini söyledi. Bu amaçla hayata geçirdikleri Bursaray Kestel hattında sinyalizasyon çalışmalarının da artık tamamlandığını ve aktarmaya gerek kalmadan Kestel ile Üniversite arasında kesintisiz ulaşımın başladığını ifade eden Başkan Altepe, “Dünya genelinde ortalama raylı sistem uzunlukları 17-18 kilometre arasında değişiyor. Kestel ile Üniversite arasındaki 31 kilometrelik hat ise dünyanın en uzun aktarmasız hatlarından biri oldu. 10 dakikada bir yapılan seferlerle artık vatandaşlarımız Kestel’den Üniversiteye kadar hiçbir aktarma olmadan ulaşımlarını sağlayabilecek. Emek istikametine gidecek vatandaşlarımız ise Arabayatağı veya Acemler istasyonlarında araç değiştirecek. Kesintisiz ulaşım halkımıza hayırlı olsun” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜYayınlanma Tarihi: 20.1.2016